Paljud teist juba teavad, et hetkel on Eesti Fotograafide Instagrami lehel toimumas fotokonkurss ”Dramaatiline isolatsioon”. Sellega seoses otsustasime teieni tuua 6 nippi, kuidas teha konkursi jaoks dramaatilisi pilte. Konkurss lõpeb juba 17. mail, vaatamata sellele otsustasime ka edaspidiseks pakkuda teile ideid ja trikke, kuidas teha dramaatilisi pilte.

 

Kuidas teha dramaatilisi fotosid?

Enne nippide juurde jõudmist soovime lahti selgitada dramaatilise fotograafia mõiste. Esiteks, dramaatiline tähendab tugevaid elamusi, emotsioone väljendav ja vapustav.

Pildi Autor: Daria Shevtsova
Pildi Autor: Daria Shevtsova

 Dramaatilise pildi parima tabamuse saavutamiseks tuleb valida:

  • sobiv objekt, 
  • mängida valgusega,
  • oodata looduse maagiat 

või kasutada teisi tehnikaid. Dramaatilise fotograafia abil proovime jutustada lugusid kasutades enda sisemisi hirme, pingeid ja probleeme.

Pildi Autor: Tim Mossholder
Pildi Autor: Tim Mossholder

Enne pildistama minemist soovitame välja mõelda, milliseid tehnikaid ja nippe soovite kasutada. Tihtipeale enne pildistama minemist on hea kui on idee, mida soovite jäädvustada. Paljude dramaatiliste fotode eesmärk on vaatajas tekitada intriigi. Postituse lõpus jõuame järeldusele, kuidas on võimalik kõige dramaatilisem pilt enda portfooliosse jäädvustada.

 

Esimene nipp – Varjude mäng

Varjude ja valguse kasutamine aitab kaasa dramaatilise pildi saavutamisele. Väidetavalt see on üks parimaid viise, kuidas fotosid dramatiseerida. 

Pildi Autor: Umberto Shaw

Pimedust võime ka seostuda enda hirmudega, pannes meid ebamugavalt tundma ja teinekord isegi kartma. Mõnikord fotograafia ei ole see, mida te näete vaid see, mida te ei näe.

Pildi Autor: Mateusz Salaciak
Pildi Autor: Mateusz Salaciak

Keeruline on pildistada ainult pimedust. Seega kasutusele tuleb võtta ka valgus. Tänu varjude ja valguse koostööle tekivad fotole huvitavad kontrastid, mis aitab luua dramaatilise meeleolu.

Pildi Autor: Joao Cabral
Pildi Autor: Joao Cabral

Pimedas või hämaras keskkonnas soovitame kasutada tehisvalgust. Näiteks tänavavalgustust, lampe või välku, mis tekitavad keskkonnas huvitavaid varje.

Pildi Autor: Lisa Fotios
Pildi Autor: Lisa Fotios

Teine nipp – Taeva võlu

Parim viis dramaatilise loodusfoto jäädvustamiseks on kasutada pilvist taevast. Enamus meist on tundnud enne tormi tulekut tuule tugevnemist ja näinud pilvede kogunemist. Vahetult enne vihmasadu sätivad pilved end distantsil pildistamiseks valmis. Fotograafi ülesanne on kaamera haarata ning see hetk jäädvustada.

Pildi Autor: Johannes Plenio

Enamus inimesi väldib vihmase ilmaga õues olemist, kuid järgmine kord haara võimalusest kinni. Pühendunud fotograaf on nõus vihma kätte jääma, et portfooliosse lisada üks dramaatilise meeleoluga foto.

Pildi Autor: Tobias Bjorkli
Pildi Autor: Tobias Bjorkli

Alati loodust pildistades soovitame mõelda, kuidas taevas üldist foto meeleolu mõjutab. 

Pildi Allikas: Pixabay
Pildi Allikas: Pixabay

Kolmas nipp – Udu oodates

Lisaks pilvisele taevale teine loodusnähtus on udu, millega teha dramaatilisi pilte. Õigel ajal õiges kohas olles on uduga võimalik jäädvustada salapäraseid ja kohati kõhedaid fotosid. 

Pildi Autor: Karol Wisniewski
Pildi Autor: Karol Wisniewski

Udu kaotab distantsil olevad objektid, mis lisab pildile intriigi. Nii laseme vaatajal otsustada ja ette kujutada, mis võib udu taga peituda.

Pildi Autor: Joao Cabral
Pildi Autor: Joao Cabral

Hea nipp on uduse ilmaga pildistamisel foto komposeerida nii, et esiplaanil on juhtivad jooned (leading lines). See aitab pildi distantsil olevad objektid mõnusamini udu sisse sulatada ja esile tõsta udu olulisuse. 

6 nippi kuidas pilte teha
Pildi Autor: Johannes Plenio

Sõltuvalt, kus te elate ei pruugi seda ilmanähtust nii sageli kohata. Juhul kui udune stsenaarium avaneb, olge valmis kätte haarama kaamera ning lisama portfooliosse huvitavalt uduga dramaatilisi pilte. Lase loodusel suurem töö ära teha.

 

Neljas nipp – Siluettide lihtsus

Siluettide kasutamine fotograafias on teil tõenäoliselt juba õnnestunud. Olukorras, kus objekt on heleda valguse ees, jääb sellest lihtne, samas mõjuvõimas pilt. Siluettide jäädvustamine püüab hetkega vaataja tähelepanu.

Pildi Autor: Jonathan Borba
Pildi Autor: Jonathan Borba

Seda tehnikat on hea tekitada vastu valgust. Näiteks karantiinis on võimalik paigutada sõber või pereliige akna ette, kust tuleb loomulik valgus. Looduses võite katsetada, et kompositsioon on pühendatud ühele objektile. Näiteks puu-, linna- või mäe siluett päikeseloojanguga.

6 nippi kuidas dramaatilisi pilte teha
Pildi Autor: Jesse Yelin

Lisa nipp: Varja pilti tehes või hiljem pilti töödeldes inimese nägu. Siluettide loomisel see üldjuhul rakendub iseenesest. Teistel juhtudel aitab kaasa pildi teadmatuse meeleolule ning lisab pildile salapärasust.

6 nippi kuidas dramaatilisi pilte teha
Pildi Autor: Kat Jayne

Viies nipp – Suurejoonelisus, millega võrrelda?

Järgnev tehnika, kuidas saavutada pildil dramaatilisust on kahe objekti võrdlemine. Rõhutame väiksema objekti jõuetust või suure objekti võimsust.

Pildi Allikas: Pixabay
Pildi Allikas: Pixabay

Näiteks inimene suure puu, hoone või mäe kõrval, ees või taga. Loomulikult saab mastaape võrrelda ükskõik mis kahe objekti vahel.

Pildi Autor:
Pildi Autor: Benjamin Suter

Lisa nipp: Selle nipiga seostub veel üks kasulik teadmine. Üldjuhul fotograafid väldivad kompositsioonis negatiivset ruumi. Soovides luua dramaatilist pilti, siis tuleb negatiivse ruumi kasutamine kasuks. See jätab mulje, et objekt on üksildane ning võib vaatajas äratada tuttavaid tundeid. Näiteks pildistada inimest kaugelt, tühjal oleval põllul ja pilvise taevaga?

Pildi Autor:
Pildi Autor: Airam Dato-on

 

Kuues nipp – Mustvalge või värviline?

Me ei soovi kindlalt ette öelda, et dramaatiline pilt peab olema mustvalgeks töödeldud. Arvestades pildil kasutatud tehnikaid soovime, et otsuse langetab fotograaf ise. Nipi välja toomise põhjus on meelde tuletada, et pildi mustvalgeks töötlemine võib aidata fotole dramaatilisust lisada. Samuti soovitame dramaatilise pildi töötlemisel rõhutada kontrasti ning vignette kasutamist.

Pildi Autor: Erdinc Ersoy

Kokkuvõte 

Loodame, et jõudsime teiega samale järeldusele. Nimelt meie arvame, et parim viis dramaatilist pilti raami püüda on neid nippe omavahel kombineerides. Paadi ja äikese pildil on kasutatud silueti tehnikat, pilvist taevast ning negatiivse ruumi kasutamist.

Pole põhjust olla heidutatud kui esimese dramaatilise fotosessiooni käigus pildid võrdväärselt dramaatilised välja ei tule. Julgustame proovima uuesti, sest harjutamine teeb meistriks. 

Pildi Autor: Paul Theodor Oja
Pildi Autor: Paul Theodor Oja
0
    0
    Sinu korv
    Su ostukorv on tühiTagasi poodi